W dniu 29 maja ukaże się publikacja prac konkursowych " Mama i ja "
w Dzienniku Zachodnim i na stronie internetowej Nasze Miasto.
W dniu 29 maja ukaże się publikacja prac konkursowych " Mama i ja "
w Dzienniku Zachodnim i na stronie internetowej Nasze Miasto.
26 maja i 23 czerwca to dni szczególne –
wtedy Rodzice obchodzą swoje święto i mogą poczuć się wyjątkowo.
Dzień Mamy i Taty to uroczystości od zawsze celebrowane w naszym przedszkolu. Nauczyciele wraz z przedszkolakami bardzo chętnie organizują przedstawienia artystyczne, podczas których dzieci recytują wierszyki i śpiewają piosenki dla najbliższych. Przyjęciom na cześć rodziców zawsze towarzyszy wiele atrakcji, jednym z nich jest składanie życzeń i wręczenie własnoręcznie wykonanych upominków dla rodziców.
W obecnej sytuacji pandemii koronawirusa, wspólne świętowanie jest niemożliwe.
Jednak to, że dzieci nie spędzają czasu w przedszkolach nie przeszkadza we wspólnym obchodzeniu tych wyjątkowych dni i wykonania upominków dla rodziców oraz złożenia im pięknych życzeń.
Dlatego w ramach nauczania zdalnego jako wychowawczyni zaproponowałam dzieciom z grupy "Motyle" wykonanie pięknych serc i złożenie życzeń w formie video.
Zobaczcie sami jak sobie dali radę.
Serdeczne podziękowania składam wszystkim rodzicom i dzieciom za odwagę i pomoc w realizacji jakże wyjątkowego Swięta Mamy i Taty.
Wychowawczyni Aneta Hryniewiecka
Prosimy i zobowiązujemy rodziców do pilnego określenia potrzeb związanych z dyżurem wakacyjnym.
W terminie do dnia 27.05.2020 r do godz. 12.00 należy
przesłać na adres meilowy przedszkola informację wg poniższego wzoru.
Imię i nazwisko dziecka
Termin
Podpis rodziców
UWAGA
Z dyżuru wakacyjnego mogą skorzystać tylko i wyłącznie dzieci rodziców obojga pracujących . Miejsce dyżuru będzie wskazane w późniejszym terminie.
Adresy e-meil: przedszkole_9@op.pl lub p9@dabrowa-gornicza.pl
Wyobraźnia dzieci z Przedszkola nr 9 nie została ograniczona nawet przez koronawirusa.
Organizatorki: Wioleta Waraksa, Beata Parlicka, Jolanta Dereń zdalnie zaproponowały coroczny
konkurs plastyczny „Mama i ja”.
Święto Mamy w tym roku obchodzimy w inny sposób niż zazwyczaj choć celebrujemy go jak zawsze. Dzień Matki to najpiękniejsze ,wyjątkowe i najbardziej osobiste święto w roku. Obchodzone zawsze 26 maja, w okresie rozkwitania pierwszych kwiatów, zapewne dlatego, by je można było ofiarować tej najważniejszej osobie w życiu każdego człowieka- Matce, w podzięce za to, że dała nam skarb największy – życie i miłość. Słowo Mama jest jednym z pierwszych słów, które wypowiada małe dziecko.Mama jest w naszym życiu osobą wyjątkową. Jest z nami na dobre i złe, w radości i bólu, kiedy odnosimy sukcesy i kiedy ponosimy porażki. Miłości dziecka do Mamy nie są wstanie wyrazić żadne słowa, jednak małą namiastką jest nasz wiersz.
Miłość Mamy nie waży się na gramy!
Mama - dotknięciem dłoni największy smutek przegoni!
Miłość Mamynie waży się na kilogramy!
Gdy Mamusia usiądzie przy tobie,
Lżej - nawet w ciężkiej chorobie!
Chociaż się waży na tony
hipopotamy i dzwony,to takiej wagi nie mamy,
żeby zważyła miłość Mamy.
Wszystko,co Mama nam daje,
co będzie,
co jest,
co już było,
i Mama, i my obok mamy
- to miłość.
Rodzice wspólnie z dziećmi wykonali mnóstwo prac plastycznych, którymi pochwalili się w galerii na stronie internetowej przedszkola. Zaangażowanie naszych dzieci i rodziców przerosło nasze oczekiwania za co serdecznie dziękujemy. Jesteśmy pełne podziwu wobec kreatywności wszystkich uczestników konkursu.
Organizatorki składają najserdeczniejsze życzenia wszystkim Mamom z okazji tego wyjątkowego Święta.
Dyrektor Przedszkola 9 informuje,
iż placówka wznawia swoją działalność począwszy od dnia 18.05.2020 r w nowym reżimie sanitarnym.
W związku z powyższym prosimy o zapoznanie się z procedurami bezpieczeństwa dotyczącymi zapobiegania i przeciwdziałania COVID - 19 wsród dzieci, rodziców i pracowników przedszkola
oraz deklaracją rodzica, którą należy podpisać i przynieść w pierwszym dniu pobytu dziecka w przedszkolu.
W przypadku braku możliwości wydrukowania deklaracji będzie istniała możliwość podpisania jej na miejscu przy wejściu do przedszkola.
Dzieci z grupy "Motyle" wykonały przepiękne rysunki oraz kukiełki bohaterów bajek
w ramach działań Biblioteka czyta dzieciom.
Dziękujemy i zapraszamy do odwiedzenia strony Miejskiej Biblioteki Publicznej.
https://www.facebook.com/mbpdg/
W związku z przygotowaniem do otwarcia przedszkola prosimy i zobowiązujemy rodziców do wypełnienia poniższej ankiety i przesłania drogą mailową
do nauczycieli poszczególnych grup lub na maila przedszkola
p9@dabrowa-gornicza.pl
do 11.05.2020r do godz. 9.00
ankieta_Przedszkole_ostateczna.docx
W tym tygodniu serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na wysłuchanie rymowanek z książki
" Dobre wychowanie wierszem" - Bożeny Pierga czytanych
przez Panią Jolę z Miejskiej Biblioteki Publicznej
w ramach realizacji
Innowacji pedagogicznej "Biblioteka wyobraźni "
ZAPRASZAMY!!!!
W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i
realizacją Innowacji Pedagogicznej "Biblioteka wyobraźni"
serdecznie zapraszamy na konkurs recytatorski
"Zakurzone wiersze on- line" organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną.
Serdecznie zapraszamy do udziału.
Więcej informacji o konkursie na stronie - https://www.facebook.com/events/232859748029605/
Zgodnie z przepisami prawa przedszkole zobowiązane jest do przekazania informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole do 30 kwietnia bieżącego roku.
W związku z powyższym dokumenty będzie można odebrać osobiście w budynku przedszkola.
28.04.2020 dyżurować będzie p. A.Hryniewiecka
w godz. 9.00 -13.00
29.04.2020 dyżurować będzie p. B. Berdo
w godz. 9.00 - 13.00
Istnieje również możliwość elektronicznego przekazania skanuje dokumentu na maila wskazanego przez rodzica.
DRODZY RODZICE I KOCHANE DZIECI
Jeszcze raz dziękujemy za udział w akcji
„Serce dla Medyka”
Z nadesłanych zdjęć utworzono galerię która została opublikowana na stronie Naszego Miasta.
Oto link do strony:
DZIĘKUJEMY !!
Kochani!
Czy pamiętacie, że 15 maja świętujemy Dzień Niezapominajki?
To ciche święto, ale budzące najcieplejsze skojarzenia.Ta skromna roślina promuje walory polskiej przyrody, przypomina o ochronie środowiska, skłania również do zachowania od zapomnienia ważnych chwil w życiu.
Z tego powodu zapraszamy Was na „ Niezapominajkowy spacer”.Uwiecznijcie to zdarzenie na zdjęciach z komentarzem i przesyłajcie na adres mailowy: wioleta999wioleta@wp.pl
Jesteśmy ciekawi które miejsca, chwile i osoby są dla Was najpiękniejszei najważniejsze.
Czekamy! PANI BEATKA I PANI WIOLA.
MODUŁ VIII: MALI PRZEDSIĘBIORCY
WPROWADZENIE
Przedsiębiorczość w przedszkolu? Ależ oczywiście! Przedsiębiorczy przedszkolak to dziecko samodzielne w każdej dziedzinie, umiejące podejmować decyzje, kreatywne i zdobywające wiedzę na temat racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. W ostatnim już module Mały Miś pomoże dzieciom zdobyć właśnie te umiejętności.
Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN, jakim jest wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich. Realizacja modułu sprzyja kształceniu u dzieci kompetencji kluczowych, które stanowią połączenie wiedzy, umiejętności i postaw uważanych za niezbędne dla potrzeb samorealizacji i rozwoju osobistego, aktywnego obywatelstwa, integracji społecznej oraz zatrudnienia. Wiodącymi kompetencjami kluczowymi w tym module są kompetencjew zakresie przedsiębiorczości. W module tym rozwijamy również czytelnictwo – zapoznajemyz utworami literackimi.
Moduł VIII zakłada promowanie idei przedsiębiorczości wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz przekazywanie im wiedzy z szeroko pojętej edukacji ekonomicznej.
Uwaga! Z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświatyw związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 moduł przyjmuje formę umożliwiającą zrealizowanie go poprzez kształcenie na odległość. Nauczyciel w tym okresie jest zobowiązany nawiązać współpracę z rodzicami oraz zamieszczać zadania na stronie internetowej/Facebooku bądź przesyłać je rodzicom drogą mailową.
Nauczyciele mogą posługiwać się podanymi przez nas propozycjami zabaw i udostępniać je rodzicom, jak również udostępniać zabawy ze strony Misiowa Mama – materiały będą publikowanew dniach 14–17.04.2020 r. w ramach „Przedszkola Misiowej Mamy”.
Nauczyciel prezentuje efekt finalny – celem uzyskania imiennego certyfikatu za wykonanie modułu – w postaci screenów zadań z przedszkolnej strony internetowej/Facebooka, przesyłając je jako relację na swoje konto na stronie mac.pl. Zamiast wymaganych dotychczas zdjęć potwierdzających wykonanie modułu teraz wystarczy podać 2–3 screeny.
Moduł „Mali przedsiębiorcy” nauczyciel zaplanuje w oparciu o materiały, które odnajdzie na zmisiowanym koncie. Szczególnie zachęcam do skorzystania z projektu „Pieniądze” Wydawnictwa MAC Edukacja (dla Waszej wygody do paczki z materiałami dołączamy przewodnik metodyczny, Adai Olek, 5-6 latek cz.3, projekt znajduje się na stronach 190-214). Przypominam nauczycielom: nie zapomnijcie o dwóch filarach projektu – postaci Małego Misia i czytaniu.
Wśród materiałów pomocniczych dla nauczycieli publikujemy: scenariusze zajęć, materiały wydawnictwa MAC Edukacja oraz magazynu „Bliżej Przedszkola”. Misiowym spotkaniom zawsze towarzyszy maskotka pluszowego misia.
Aneta Konefał „Misiowa Mama”
Mali przedsiębiorcy – projekt edukacyjny realizowany poprzez kształcenie na odległość
Cele ogólne: przekazanie dzieciom wiedzy dotyczącej tego, czym są pieniądze, do czego służą i skąd się je bierzewzbogacanie słownictwauświadomienie przedszkolakom konieczności oszczędzania pieniędzyangażowanie dzieci w organizowanie miejsca zabawy tematycznej, dokonywania wyboru roli oraz przygotowywania niezbędnych rekwizytów.
Metody pracy z dziećmi/uczniami: edukacja zdalna
Środki dydaktyczne: zestaw zadań/zabawDodatkowe propozycje do pobrania – materiały wydawnictwa MAC Edukacja i magazynu „Bliżej Przedszkola”. Materiały mogą posłużyć nauczycielom do stworzenia własnych propozycji.
Zestaw zabaw/zadań:
1) „Skrzynia skarbów” – zabawa doskonaląca percepcję dotykową. Rodzic przygotowuje „skrzynię skarbów” – kartonowe pudełko z otworem. Ukrywa w jego wnętrzu różne przedmioty związane z tematyką zajęć. Zadaniem kolejnych ochotników jest próba ich rozpoznania za pomocą dotyku. Następnie dzieci pokazują przedmiot, który wylosowały, i wspólnie sprawdzają, czy odgadły, czym jest dany przedmiot. Rozmowa z dzieckiem na temat: Co jest dla ciebie cenne/wartościowe?
2) Co wiesz o pieniądzach? – dzieci wcielają się w role specjalistów do spraw pieniędzy. Opowiadają o tym, co wiedzą o pieniądzach. Jeśli nie wypowiadają się spontanicznie, rodzic pomaga im, zadając dodatkowe pytania, np.: Komu są potrzebne pieniądze? W jaki sposób powstają pieniądze? Co możemy kupić za pieniądze? Skąd mamy pieniądze? Z czego są zrobione pieniądze? Czy zawsze istniały pieniądze?Prosimy o zapisywanie zabawnych wypowiedzi dzieci – utworzymy specjalny post na ten temat.
3) Obejrzenie filmiku edukacyjnego: „Krótka historia pieniądza”.
https://www.youtube.com/watch?v=Y8s3pTobAYo
4) Zaprojektuj banknot.Rodzic prezentuje dziecku banknoty i monety. Uwaga! Prezentacji dokonuje w rękawiczkach!Dziecko otrzymuje arkusz papieru w formacie zbliżonym do banknotu. Ma za zadanie zaprojektować swój własny. Rodzic przypomina, że banknoty mają dwie strony. Z jednej strony znajduje się wizerunek osoby, a z drugiej – przedmioty, budowle związane z jej życiem, czasami, w których żyła. Prosi również, aby na każdym banknocie znalazło się jego oznaczenie cyfrowe, czyli wartość. Może to będzie banknot babci, a może pani z przedszkola? Każdy pomysł będzie dobry!
Wyjaśniamy dziecku, że pieniądze w Polsce może emitować jedynie Narodowy Bank Polski. Tworzenie banknotów zleca on Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a monet – Mennicy Polskiej. Powstają w niej również monety okolicznościowe oraz kolekcjonerskie. Można zaprezentować dziecku filmik edukacyjny „Mennica Polska. Jak się robi pieniądze” https://www.youtube.com/watch?v=FntiUiLncLw.
5) Zabawa skoczna „Skok do skarbonki”.Rodzic tworzy „skarbonkę” z szala/apaszki na podłodze. Na hasło rodzica: „Hop do skarbonki!” dziecko wykonuje skok obunóż (monety wpadają do skarbonki).
6) „Grosz do grosza, a będzie kokosza” – poznanie polskiego przysłowia, które uczy, że każdy pieniądz się liczy. Rodzic prezentuje dziecku monetę jednogroszową i mówi, że za nią nie możemy nic kupić, jeśli jednak uzbiera się dużo monet o wartości 1 grosza, wtedy można już zrealizować jakieś swoje marzenie lub przeznaczyć pieniądze na pomoc biednym dzieciom. Dziecko, jeśli potrafi, może przeliczyć monety.Uwaga! Do zabawy używamy zdezynfekowanych monet!
7) „Monetowy frottage” – dziecko poznaje technikę plastyczną frottage, która polega na odciskaniu faktury dowolnych przedmiotów na powierzchni papieru przez przyłożenie papieru do danej rzeczy i mocne pocieranie go ołówkiem/kredką. Rodzic proponuje dziecku odciskanie faktury monet.Uwaga! Do zabawy używamy zdezynfekowanych monet!
8) Poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Skąd ludzie mają pieniądze? Dlaczego trzeba pracować? Rodzic zachęca dziecko do wypowiadania się przez odpowiedzi na pytania: Skąd ludzie mają pieniądze? Dlaczego trzeba pracować? Jakie prace wykonują ludzie w celu zarobienia pieniędzy?Zachęca też dziecko do wypowiedzi, w jaki sposób planuje ono w przyszłości zarabiać pieniądze. Razem wymyślają zabawę tematyczną związaną z wymarzonym zawodem dziecka
9) Zabawy matematyczne z monetami.Dzieci porównują ciężar poszczególnych monet. Szacują, czy ważą tyle samo, czy różnią się od siebie – układają na jednej dłoni wybraną monetę, a na drugiej dłoni inną monetę. Opisują swoje wrażenia.Układają monety od największej do najmniejszej i odwrotnie.Segregują monety według nominału.Układanie rytmów z monet. Rodzic układa rytm, np. moneta 1 gr – 2 gr – 5 gr, a zadaniem dziecka jest go kontynuować.
Uwaga! Do zabawy używamy zdezynfekowanych monet!
10) Zabawa w sklep.Rodzice wraz z dziećmi budują sklep z artykułów dostępnych w domu. Do zabawy można użyć papierowych pieniędzy wykonanych przez dziecko. Rodzic przypomina dziecku o używaniu słów grzecznościowych: proszę, dziękuję.
11) Wysłuchanie bajki „Lusterko i pieniądze” Michela Piquemala.Bajka dostępna w zasobach e-podręczniki: https://epodreczniki.pl/a/widziec-nie-tylko-siebie/D18q7xNQgRozmowa z dzieckiem po przeczytaniu bajki:Przed czym ojciec chciał przestrzec swoje dziecko?Jak powinien postępować człowiek, żeby nie dostrzegać tylko samego siebie?
Uwaga! Pytania dostosowujemy do wieku dziecka.
12) Czy wszystko można kupić za pieniądze?Rozmowa z dzieckiem na temat wartości. Wspólne wykonanie plakatu pt. „To jest cenne dla naszej rodziny”.
Z radością informujemy ze konkurs „Eko – Zwierz” został rozstrzygnięty.
Na konkurs wpłynęło kilka prac. Jak co roku prace były bardzo ciekawe, wykonane różnorodną techniką i niezwykle pracochłonne.
Bardzo trudno było wybrać zwycięzców konkursu, dlatego jury postanowiło
WYRÓŻNIĆ
wszystkie nadesłane prace .
GRATULUJEMY.!!!!!!
KONKURS PLASTYCZNY „ MAMA I JA”
Zasady konkursu:
Organizatorem konkursu jest Przedszkole nr 9 w Dąbrowie Górniczej.
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych w wieku 3 - 6 lat.
Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej nawiązującej do tematu jw.
- prace powinny być wykonane przez dziecko i rodzica na papierze formatu A4, techniką dowolną ( płaską),
- praca powinna być podpisana. Zdjęcie pracy proszę przesłać na adres mailowy: wioleta999wioleta@wp.pl
Prace zostaną zamieszczone w galerii na stronie internetowej przedszkola oraz w gazecie Dziennik Zachodni Nasze Miasto.
Termin przesyłania prac upływa z dniem 15.05.2020.
Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowychuczestników.
Organizatorzy: Wioleta Waraksa, Beata Parlicka, Jolanta Dereń.
Informujemy rodziców dzieci zakwalifikowanych w wyniku rekrutacji do naszego przedszkola,
że w terminie od
08.04.2020 do 20.04.2020 w godzinach od 8.00 do 15.00
należy składać deklaracje potwierdzenia woli.
Druki należy wypełnić, podpisać(wymagany podpis obojga rodziców/opiekunów) i złożyć w przedszkolu umieszczając w opisanym pudełku przy wejściu.
Wypełnioną i podpisaną deklarację można również zeskanować i wysłać na przedszkolnego meila, którego adres jest dostępny na BIP.
Do pobrania - POTWIERDZENIE_WOLI.pdf
Przedstawiamy listę kandydatów zakwalfikowanych i niezakwalfikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021.
- Zakwalifikowani_i_niezakwalifikowani.pdf
Drogi Rodzicu!
Aby ułatwić dzieciom zrozumieć w przystępny sposób sytuacje w jakiej obecnie się znajdujemy przygotowaliśmy link do bajki o koronawirusie.
W sprawie uiszczenia odpłatności Pani Intendent będzie się kontaktować telefonicznie .
Powered by aSc EduPage